groot

    (bijvoeglijk naamwoord, bijwoord; vergrotende trap: groter,        overtreffende trap: grootst)

      1. meer dan middelmatig, niet klein; ruim, lang, uitgebreid,        uitgestrekt
 
kerk

    (de; v(m); meervoud: kerken)

       1. gebouw voor christelijke godsdienstoefening
       2. gezindte, kerkgenootschap
 

De Hiëronymus Aemilianus kerk, ook wel de Grote Kerk genoemd, is in 1891-1893 gebouwd naar ontwerp van architect W.C. Metzelaar. Deze man was bouwmeester namens het Ministerie van Justitie, toen Veenhuizen onder de verantwoordelijkheid van dit ministerie viel.

Het gaat hier om een rooms-katholieke kerk, vernoemd naar de heilige Hiëronymus Aemilianus; patroonheilige der wezen. 

Het ontwerp van Metzelaar was ingetogen, enigszins neogotisch, maar wel met een eigen karakter. 

De kerk is eind jaren 40 verfraaid door de Amsterdamse schilder/tekenaar Adolf Gantzert, die voor vijf jaar naar Veenhuizen werd gestuurd omdat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog propagandawerken maakte voor de NSB. Zijn schildering van de Hemelvaart is te zien in de gewelfde apsis (priesterkoor).

De grote kerk biedt plaats voor 350 mensen en is te boeken voor bijvoorbeeld concerten, toneelvoorstellingen, bruiloften en uitvaarten. De Grote Kerk kan voor één dag geboekt worden, maar het is ook mogelijk om de kerk voor een langere periode te reserveren. Neem gerust contact op voor meer informatie.